titul

skalka

Běžnou součástí zahradního designu bývají „přírodní“ skluzavky či skalky, které budou odborně navrženy na základě daného prostředí i požadavků objednavatele. Stejně jako v případě samotných rostlin či dalších komponent bude okrasa zvolena také s ohledem na vlastnosti půdy ve vybrané lokalitě.

Naši specialisté přes krajinný design si často pohrávají s originálními kompozicemi ve formě alpských skluzavek nebo skalek, které se sice vážou na jistá obecná pravidla, ale zároveň nabízejí dostatek prostoru pro individuální kreativitu i důraz na jedinečnost. Z obdobné sady lze poskládat mnoho unikátních variací. Alpská skluzavka a skalky vám tedy umožní změnit místo k nepoznání a dodat mu onen vytoužený alpský nádech.

Jak na to?

Pod označením Alpský kopec si asi většina z nás správně představí úchvatnou kompozici rostlin a kamenů nacházející se na kopci, ideálně pak v prosluněné oblasti, kde jeho krásy nejlépe vyniknou a přítomným květinám se bude dařit. Skalka je naproti tomu prostší a může být umístěná i ve stínu, protože jí dominují kameny. I taková zdánlivě prostá záležitost ovšem vyžaduje patřičnou dávku umu i fantazie, aby bylo z výsledku vytěženo maximum.

Kterým rostlinám dát v případě vytváření kompozice prostor? V potaz je třeba brát alpské klima, což přirozeně motivuje k volbě květin odolnějších a nenáročných.

  • protěž;
  • rozchodník;
  • Mladá;
  • ústřel;
  • jalovec;
  • krokus;
  • Spirea japonská;
  • trpasličí dřišťál.

Po trvalkách sáhneme v případě, že chceme tvořit alpské skluzavky a skalky. Pokud tak učiníme, dosáhneme stabilního výsledku, jehož úroveň lze vyzdvihnout na víceúrovňový efekt prostřednictvím úspěšného kombinování nabízených zástupců flóry.

Stejnou důležitost, jako samotný objekt, má i volba jeho umístění. Zpravidla jde o snahu prezentovat ho příchozím a sám se z něj těšit, tudíž jej chceme umístit na dobře viditelnou a kvalitně osvětlenou pozici. V případě skluzavky je většinou potřeba půdu mírně upravit, popřípadě zajistit drenáž aby byl výsledek dokonalý. Stavba je započata vytvořením hromady, na kterou se posléze vyskládají kameny a nakonec dojde k vysazení vybraných rostlin.

Napiště nám

Neplatný Vstup
Invalid Input
Neplatný Vstup
Invalid Input
Neplatný Vstup
Neplatný vstup
Neplatný vstup

 

 

 

„Kniha je záhradou, kterou si můžeme nosit sebou.“
Arabské přísloví