titul

drenaz

Zejména v oblastech, kde se podzemní voda drží příliš blízko povrchu země a kde se popřípadě hromadí velké množství srážek, je nanejvýš žádoucí vytvořit speciální zařízení pro odvodnění lokality, jež by nás mělo tohoto problému hravě zbavit. Pokud bychom tak neučinili, vystavujeme se riziku, že se bude půda vymývat a bahnit, nebo že dokonce dojde k odplavování základů budov. Řešením je kvalitní drenážní systém! V několika níže zmíněných případech se také neobejdeme bez systému odvodnění staveniště.

jílovitá půda;
rovný povrch, na kterém voda stagnuje;
umístění domu a zahrady ve spodní části svahů.
 

Drenážní systém jsou zpravidla dvojího typu. A sice povrchové (otevřené) a hluboké (uzavřené), přičemž mezi nimi panují značné rozdíly. Povrchová drenáž je bodová, což vypadá tak, že jsou na místě instalovány vtoky dešťové vody, klapky ze sprch a drenážní systémy. Lineární drenáž bývá obvykle buď blízko zdi nebo umístěná mimo budovy. Dešťová voda vstupuje do van s mřížkami a odtud je směřována do speciální studny. V místech, kde se počítá s větším množstvím srážek se zároveň doporučuje vybudovat malé svahy na obou stranách odtoku.

Hluboký drenážní systém naproti tomu vyžaduje četné množství výkopů a je ideální do oblastí, kde se podzemní voda nachází v hloubce 2,5 metru. Experti obvykle radí začít s pokládkou hluboké drenáže ještě před stavbou samotného domu. Mezi standardní systém tohoto typu patří například nádrž či potrubí.

Za účelem správné identifikace typu i následného vyhotovení vhodné drenáže lze využít služeb specialistů GardenPark. Ti mohou dospět k názoru, že je nejvhodnější hybridní systém. Zároveň je třeba správně vypočítat zatížení a vlastnosti půdy v různých obdobích roku. Naše společnost používá jen ty nejkvalitnější materiály a filtry, aby klientovi zajistila dlouho a dobře sloužící drenážní systém. Veškeré nuance jsou předem dohodnuty se zákazníkem a odborníci na jejich základě vybírají nejlepší možnost, aby byl výsledek co nejlepší a aby se přebytečná vlhkost na problematických místech již více nehromadila.

Dekor a ochrana v jednom aneb Opěrné zdi

Hovoříme-li o možnostech zlepšování městských a soukromých oblastí, pak je design krajiny bezesporu tou nejlepší volbou. V rámci terénních, zahradnických a parkových úprav bývá běžnou součástí projektu i budování opěrných zdí.

Taková opěrná zeď v sobě snoubí kombinaci dekorativního a ochranného prvku. Stěny precizně zapadají do zastavěné plochy a umí zamezovat přímému vyplavování sypké zeminy. Dekorativní stěny mají i své praktické výhody. A tak vaše čerstvě vybudovaná zahrada získá nádech exkluzivity, o kterém se vám ani nesnilo.

Po výstavbě opěrných zdí je vhodné sáhnout také v situacích, kdy potřebujeme plochu rozdělit do několika oddělených zón, popřípadě skrýt její četné vizuální nerovnosti. Zahradní architekt může nabídnout nejlepší možnost využití výškových rozdílů na místě.

Postup

Zpočátku je důležité vybrat vhodné místo pro nádrž, které by mělo být dostatečně rozlehlé a dobře osvětlené. To zamezí nežádoucímu zanášení jezera listím ze stromů a dalším nepořádkem. Pak už by měly přicházet na řadu následující kroky:

Určete velikost a tvar konstrukce;
Vykopejte jámu;
Proveďte hydroizolaci;
Nainstalujte čerpadlo;
Postavte vodopád;
Pozdvihněte design na novou úroveň.
 

Co se týče tvaru jezírka, tak se představivosti meze nekladou, ale měli byste brát v potaz vzhled okolí i geometrii budov, aby nový objekt do celku dobře zapadal. V potaz je třeba brát také ideální hloubku, která vychází především z výběru živočichů a rostlin, jenž v něm budou žít. Vytažením jámy je nutné navlhčit a zhutnit její stěny, položit hydroizolační fólii a dobře ji upevnit. Krajním řešením je případně plastová miska. Jakmile dojde k naplnění jámy vodou, měly by dokonale vyniknout její břehy plné ozdobných oblázků, sutí, balvanů a právě rostlinek.

Následovat může samotná tvorba vodopádu, ke kterému si vytvoříme cestičku prostřednictvím hotové formy kroků či vyložením cestičky z plochých kamenů. Zda to bude jeden proud vody nebo jich bude více, záleží čistě na vašich požadavcích. V nabídce nabídce jsou klidné a pozvolna tekoucí vodopády, stejně jako verze rychlé a pěnivé. Bez ohledu na variantu bude vodu dodávat čerpadlo skryté pod skalami, takže nebude ani v nejmenším narušovat vizuální stránku prostředí.

Takové krásně ozdobené jezero či vodopád představují významnou součást krásné a upravené zahrady. Pokud máte o podobné projekty zájem, pak nás neváhejte kontaktovat.

Napiště nám

Neplatný Vstup
Invalid Input
Neplatný Vstup
Invalid Input
Neplatný Vstup
Neplatný vstup
Neplatný vstup

 

 

 

„Kniha je záhradou, kterou si můžeme nosit sebou.“
Arabské přísloví