titul

travnik

V oblastech, kde nelze pohodlně vysadit živou trávu, se přímo nabízí varianta umělého trávníku, který dokáže krajinnému designu dodat minimálně stejný lesk, jako trávník pravý.

Takový pěkně udělaný trávníček dokáže i z docela obyčejné procházky učinit krásný a relaxační zážitek, který maximalizuje náš kontakt s přírodou. Je však třeba brát v potaz, že taková vymazlená krajinka plná rostlin vyžaduje poměrně náročnou péči. Také je třeba si uvědomit, že zdaleka ne všechny místa je automaticky vhodné pokrývat živou trávou. V takovém případě není lepší možnosti, než sáhnout po trávníku umělém. Ten totiž vypadá obdobně esteticky a ještě ze strany uživatele nevyžaduje takovou péči.

Prim při výrobě umělé trávy sehrávají polymery. A celá výroba probíhá tak, že je vlas připevněn k pružné podložce obalené latexem. Samotná stébla trávy se nabízejí v mnoha tloušťkách a sílách, aby si každý zákazník mohl vybrat podle potřeby a vlastních specifických požadavků. Je třeba si položit otázku, zda je pro nás primární funkce dekorativní, nebo zda chceme po trávníku pravidelně chodit. Samotný vzhled potom dokonale připomíná skutečný přírodních trávník, a tak se není třeba obávat nějakých kaněk na celkovém vzhledu okolního prostředí. Umělý trávník může být dobrou volbou kupříkladu na těchto místech:

dětská hřiště, sportovní hřiště;
stadiony;
oblast bazénu;
stínované oblasti;
terasy, verandy, na kterých není možnost vysadit skutečnou trávu.
 

Výběr umělého trávníku však může být složitější, než se na první pohled možná zdá. Už jenom proto, že existuje několik jeho verzí. Primární jsou druhy dekorativní, jenž nebývají vhodné k pravidelnému zatěžování a praktičtější, které jsou naproti tomu přímo uzpůsobené pro rušnější místa. V případě okrasné varianty bývá využíván dlouhý vlas různé barvy, který skvěle pasuje například jako doplňková ozdoba před dům.

Varianta praktická je proslulá zejména využíváním ve sportu – primárně pak na fotbalová a jiná hřiště. Ta je pochopitelně výrazně odolnější, zahrnuje nespočet výhod a je přímo ideální k různým aktivitám a běžnému používání.

Standardně nebývá úplně běžné pokrývat umělým trávníkem větší plochy a daleko vhodnější je aplikovat jej spíše na ojedinělé problematické plochy menších rozměrů. Přesto je možná i rozlehlejší varianta, jak nám ostatně dokládají již výše zmíněná fotbalová hřiště. Pokud zůstaneme i vhodnějšího využívání trávníku pro menší plochy, dosáhneme vskutku harmonického a pohledného výsledku. Výhod je ale daleko více.

Toto řešení má následující výhody:

  • Vhodné pro oblasti s vysokým provozem.
  • Nevyžaduje zvláštní péči, lze používat pravidelně bez "přestávky".
  • Trávník se nebojí teplotních změn, nedostatku slunečního záření, zalévání a je odolný vůči vodě.
  • Levnější dekorativní obklady.
  • Široká škála barev, od nažloutlé až po sytě zelenou.
  • Umělá tráva má na rozdíl od klasické trávy takřka výhradně výhody a téměř žádné nevýhody. Tento typ trávníku je vyroben ze speciálního syntetického vlákna, které je vzhledem identické s přírodní trávou.

Péče o umělou trávu

Mezi hlavní výhody umělého trávníku spadá samotný fakt, že taková plocha nevyžaduje prakticky žádnou péči. Z toho nutného minima však stojí za zmínku alespoň sběr spadaného listí a sněhu. Tím, že zabráníme přimrzání sněhu a ledu na povrch hromady, radikálně snížíme riziko poškození trávníku při odtrhávání ledu a výrazně tak přispějeme vzhledu i životnosti travnaté plochy.

Do škály prostých úkonů patří též občasné omytí povrchu speciálními přípravky, které zajistí maximální zachování požadovaných vlastností po mnoho a mnoho let. Trh nabízí hned několik druhů čisticích prostředků a nástrojů, které si lze zakoupit v obchodě, nebo lze popřípadě kontaktovat některou z profesionálních firem. I když se tato pravidelná údržba může zdát jako nevýhoda umělého trávníku, s přírodním trávníkem by bylo ve skutečnosti mnohem více práce.

Samotná pokládka zvoleného materiálu není nikterak náročná, protože naši odborníci dokážou vybrat na nejvhodnější místa pro umělý trávník, zajistit potřebnou práci rychle, maximálně efektivně a s precizností sobě vlastní zvolit nátěr optimální hustoty i vhodný typ vlasu. Výsledkem bude atraktivní plocha, která potěší oko každého kolemjdoucího bez ohledu na fakt, že tamní terén neumožňuje růst skutečné trávy.

Napiště nám

Neplatný Vstup
Invalid Input
Neplatný Vstup
Invalid Input
Neplatný Vstup
Neplatný vstup
Neplatný vstup

 

 

 

„Kniha je záhradou, kterou si můžeme nosit sebou.“
Arabské přísloví